Okey Oyun Kuralları

Okey Oyun Kuralları

Okey Oyun Kuralları Nedir? Okey Oyunları nasıl oynanır? Okey oyunu kazandırır mı? Okey oyunu kaç taşla oynanır? Okey oyununda kaç özel taş vardır? Oyunda her sayıdan kaç renk vardır? Okey oyununda joker var mı? Okey oyununu kimler oynayabilir? Okey oyunu hakkında merak edilen her şey yazımızda!

Okey oyun kuralları bilmeniz durumunda bu oyunda başarılı olabilirsiniz. Okey oyununu kullanmak için ilk olarak bu oyunu veren güvenilir siteleri tercih etmelisiniz. Bu şekilde oyundan yararlanmaya başlayabilirsiniz. Okey oyununda başarılı olmak için oyun hakkında tüm detaylara hakim olmalısınız.

Okey Nasıl Oynanır?

Okey oyunu Rummy türünden gelen bir oyun türüdür. Bu oyun en çok tercih edilen oyun seçeneklerinin başında gelir. Bu oyunda başarılı olabilmek için oyun kurallarına hakim olmalısınız. Okey oyun kuralları bilmeniz durumunda okey oyunu içerisinde başarılı bir oyuncu olabilirsiniz. Okey oynamak istiyorsanız sırası ile şu adımları tamamlamalısınız;

 • Oyun 106 taştan oluşan bir oyun seti ile oynanır.
 • Oyun içerisinde taşlar 4 değişik renge sahip olarak karşınıza çıkar.
 • Oyun içerisinde 1’den 13’e kadar devam eden sayılar vardır.
 • Her sayıdan ise 8 taş vardır.
 • İki kırmızı, iki siyah, iki mavi ve iki sarı renkleri vardır.
 • Bununla birlikte numarasız iki adet özel taş bulunur.
 • Bu kullanılan taşlara joker taşı adı verilir.
 • Bu oyuna başlarken herkese 14 adet taş dağıtımı yapılır.
 • Yalnızca oyuna ilk başlayacak olan oyuncuya 15 adet kart dağıtımı yapılır.
 • Oyuncular ellerinde olan taşları önlerinde bulunan ıstakaya dizer ve kalan taşlar kapalı olacak şekilde ortaya konulur.
 • Bir taş yere açılır ve yere açılan taşın bir üstü okeydir.
 • Okey taşı tüm taşların yerine kullanılır.

Okey Sahte Okey Nedir?

Sahte okey oyun içerisinde karşınıza çıkan bir taş türüdür. Oyun içerisinde yere açılan taşın bir üstü okey olduğu için o taşın esas değerindeki 2 adet taş sahte okey adı ile bilinir.

Sahte okey taşı her elde değişir ve oyuna başlarken yere açılan taşın diğer teki ise ellerin ilk dağıtılması ile bir oyuncuya gelirse gösterge adını alır. Elinde gösterge olan oyuncu oyunun başında belirtilmesi durumunda diğer oyunculardan birer puan düşülür. Bahis siteleri Okey oyun kuralları hakkında bilgi almak için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Okey Çifte Nasıl Gidilir?

Okey oyununda çifte gitmek istiyorsanız aynı renk ve aynı numaradan oluşan çift taşlar varsa çifte gidilebilir. Elinize aynı renk ve numaradan 7 çift taş toplamaya çalışırsınız. İsterseniz oyun içerisinde çifte gittiğini açıklamazsınız. Oyun boyunca büyün oyuncuların yanlarındaki oyuncuya attığınız taşları açık görmek istiyorsanız çifte gir butonuna tıklamalısınız.

Daha sonrasında ise bitti butonuna tıklamanız gerekir. Bu şekilde oyun başından beri atılan taşları takip edebilirsiniz. Bir oyuncu çifte giderek biterse diğer oyunculardan – 4 düşülür ve normalde bu – 2 puandır. Okey oyun kuralları bilmeniz durumunda oyunda başarılı olabilirsiniz.

Okeye Dönmek Nedir?

Okey oyununda elinizdeki 14 taşı dizmiş olan ve bitmeye hazır olan oyuncu oyunu bitirmeden okeye dönebilir. Oyunda amaç yere okey atmak ve oyunu bitirmektir. Eğer eli tamamlayıp okey taşını fazlalık olarak yere atarsınız diğer oyunculardan iki kat puan düşülür. Okeye dönmek oyunda kazanç elde etmenize yarar. Okey oyun kuralları yüksek kazandırma oranları üzerinden karşınıza çıkar. Bu nedenle de oldukça sık tercih edilir.

S.S.S

Okey Seri Açan Çift Açar Mı?

Sırası gelen oyuncu eğer bir önceki oyuncunun attığı taş işine yarıyorsa onu alır ve aksi bir durum olması durumunda ortadan taş çekimi yapar. Bunun ardından ise elinde fazlalık taşı olan oyuncu yine yanındaki taşı atat. Bu şekilde elindeki perlerin toplamı 14 olana kadar oyun sürer.

Okey Taşları Kaçar Adet Dizilir?

Okey oyununda taşlar karıştırılır ve her oyuncuya 14’er taş verilir. İlk oynayacak olan oyuncuya 1 adet taş fazladan verilir. Bu şekilde oyuna ilk başlayan oyuncunun elinde 15 adet taş vardır ve oyuna bu şekilde başlar. Oyuncular kendilerine dağıtılan taşları önlerinde bulunan ıskataya dizer.